Hakkımızda – Yeni Nesil İnternet Radyoculuğu

0
34
Reklamsız Radyo Logosu

Reklamsız Radyo Hakkında

Radyomuz Türkçe POP, yabancı, arabesk yayın yapan Digital(İnternet) radyosudur. Amacı internet kullanıcılarına kesintisiz ve yayın başında geveze DJ olmadan güzel müzik dinletmektir.

Reklamsız Radyo; 2013 yılında faaliyete geçmiş ve toplam 4 sene kesintisiz yayın yapmıştır. 2017 yılında bazı nedenlerden dolayı faaliyetini durduruğumuz radyonun ekibin aldığı karar doğrultusunda 2018 yılında tekrar aktif olmuştur.

 

 

Radyomuzun temel amacı işletmelerdir. Çünki işletmeler; Reklamsız ve DJ olmadan yayın ararlar. Bu sebeple yayınımızın genel amacı işletmer daha sonra kullanıcılardır.

İnternet Radyosu’nun Türkiyeye geliş zamanları

İnternet radyosu tutkusunun Türkiye’ye ne zaman vardığı hakkında elimizde kesin bir bilgi olmasa da, gazete arşivlerine kısa bir göz attığımızda, 2004 yılının sonlarına doğru Onur Engin ve İlke Şahin adındaki iki arkadaşın Nuist adını verdikleri bir online radyo sayesinde radyoculuk hayallerini gerçeğe dönüştürdüğünü görüyoruz. Hatta o sıralarda radyolarda çalan şarkıların telif hakları da dünyaca ünlü telif kuruluşların Türkiye temsilcisi MSG tarafından kontrol ediliyor. Tabii ki ülkemizde internet radyolarının mantar gibi patlaması da bu döneme denk gelenlerden. Sebep belli: İnternet radyosunun karasal frekans üzerinden yayın yapan radyolara göre avantajları bir hayli yüksek. Çünkü normal bir radyo frekansından yayın yapmak oldukça maliyetli ve de zahmetli. Bildiğimiz FM radyolarıyla kıyasladığımızda, internet radyosunun hem ucuz, hem kolay oluşu tercih edilebilirliğini yükseltiyor. Eli klavye tutan herkesin kurabileceği basitlikte programlar sayesinde bir taşla vurulanlar kuş sürüsünden hallice.

İnternet Radyoculuğu bitiyormu?

Her ne kadar Karnaval, YouTube, Spotify gibi uygulamalar çoğalsada; piyasada tutulabilmek için her zaman yenilik yapmak gerekir.

Telif Hakları

Radyomuzda çalınan müzikler; müzik yapımcıları ile yapılan anlaşma sonucunda yayınlanmaktadır. Bir şarkı internete düşmeden Önce anlaşmalı firmalar bize 1 hafta öncesinden müziklerin orijinalini gönderir. Anlaşmalı olmadığımız müzikler kesinlikle radyomuzda paylaşılmaz.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here